کد تخفیف:  

شماره کالا:  20534431

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
  • اشتراک گذاری در تلگرام
  • اشتراک گذاری در توییتر
ارسال رایگان به تمام نقاط ایران

شرط موجود بودن مبیع در فقه و قانون مدنی

شرط موجود بودن مبیع در فقه و قانون مدنی از انتشارات قانون یار


وضعیت کالا:  نو

خرید   عدد از 50 عدد به قیمت 68,000   تومان  

تعداد بازدید : 18
گزارش تخلف


فروشنده این کالا


نام کاربری: ghanonyar 0


 توضیحات کالا

این کتاب از جمله کتب پژوهشی و تحقیقاتی از انتشارات قانون یار به مدیر مسئولی دکتر بهنام اسدی به شماره مجوز 12161 (استان تهران) می باشد. مطالعه این کتاب به تمامی اساتید، حقوقدانان، قضات، وکلا و دانشجویان رشته حقوق پیشنهاد می گردد.همچنین استفاده از این کتاب برای انجام امور تحقیقاتی همچون نگارش مقاله، پایان نامه و رساله دکتری مفید و کارساز می باشد. انتشارات قانون یار از شما عزیزان جهت چاپ آثار علمی و انتشار کتب خویش در این انتشارات دعوت به عمل می آورد  تبدیل پایان نامه به کتاب با شرایط خاص و ویژه انجام می گردد. ضمناً پیشگفتار/مقدمه کتاب فوق به شرح زیر می باشد:

پیشگفتار

به دلیل توسعۀ و افزایش تحولات اجتماعی و اقتصادی و همزمان با این تحولات قراردادهای راجع به پیش خرید و پیش فروش و روابط حقوقی ناشی از آن پدیدار گشته، که میتوان یکی از عمدهترین این قراردادها را «قرارداد پیش فروش آپارتمان» دانست. پیش خریداران به آن علت که پرداخت به صورت نقد نبوده، و مبلغ طی اقساطی به پیشفروشندگان پرداخت میشود، آن را فرصت مناسبی برای خود دانسته و از طرف دیگر سازندگان یا پیشفروشندگان با دریافت بخشی از ثمن بصورت اقساط، قادر به فراهم نمودن سرمایهای برای شروع کار خویش هستند. به همین دلیل این قراردادها در جامعه گسترش یافته است. در حقیقت در این نوع قراردادها فروشنده مال موجودی را نمیفروشد، بلکه متعهد میشود تا در قبال آنچه از مشتری به صورت اقساط دریافت میدارد، ساختمانی را ساخته و در موعد معین به او تحویل دهد. این نوع قراردادها را میتوان قرارداد جدیدی دانست که در فقه به صورت مستقل و جداگانه بحث نشده است، در برخی کتب فقهی به عقود مشابه آن اشاراتی گردیده است. حقوقدانان نیز با وجود اینکه در مورد قرارداد پیشفروش بحث نمودهاند، اما صفحات کمی از نوشتههای حقوقدانان، به آن اختصاص داده شده است. لذا بررسی ماهیت چنین قراردادی با گستردگی استفاده از آن و تبیین و توصیف دقیق ماهیت حقوقی آن، راهگشای بسیاری از مشکلات خواهد بود، که دادگاهها و طرفین قرارداد با آن دست و پنجه نرم می کنند و محل بحث و اختلاف آنها است. در این کتاب سعی بر آن شده است، تا به تحلیل شرط موجود بودن مبیع در فقه و قانون مدنی پرداخته و ماهیت این قراردادها و معاملات مورد بررسی قرار داده است. موضوع صحت این نوع بیع در مورد پیشفروش آپارتمانها مورد بحث بود و اختلافنظر وجود داشت. بعضیها این نوع مبیع را به مبیع موجود ملحق میکردند و به استناد ماده 361 قانون مدنی (اگر در بیع عین معین معلوم شود که مبیع وجود نداشته، بیع باطل است) معتقد بودند که این نوعی بیع باطل است و بعضی هم با توجه به برخی تحلیلهایی که مطرح کرده بودند، اعتقاد داشتند، اراده طرفین فروشمال، موجود نیست و فروش مالی که در آینده موجود خواهد شد، با ماده 361 قانون مدنی تطبیق ندارد و بحث دیگری دارد. در واقع آنچه که طرفین اراده میکنند، فروش مالی است که در آینده انجام میشود و به همین دلیل این معادله با اراده آنان منطبق است و دلیلی هم بر فقدان اعتبار آن نداریم. امروزه قراردادهایی تحت عنوان پیشفروش یا پیشخرید رواج چشمگیری پیدا کرده و بخش قابل توجهی از معاملات را به خود اختصاص داده و موجب طرح دعاوی متعددی در مراجع دادگستری گردیده است. با اینکه حقوق مدنی بر یکی از غنیترین سوابق تاریخی نهاده شده است و از آراء و نظریات علمای اسلامی برخوردار است لیکن زندگی مدرن امروز سختی و دشواری های ویژه خود را دارد. با توسعه روابط تجاری نوعی از معامله در بین مردم رواج یافته است که در آن موضوع معامله در لحظه ی انعقاد عقد موجود نمی باشد و بنای طرفین بر این قرار میگیرد که مالی مورد معامله قرار دهند که الان وجود ندارد و در آینده ایجاد می شود از یک سو ضرورت های عصر حاضر موجب رواج این معاملات در میان مردم گردیده است و از سوی دیگر این تردید به میان آمده است که چگونه می توان عقد بیع را بدون آنکه مبیع در لحظه تشکیل عقد وجود داشته باشد منعقد نمود.


سوال شما به فروشنده ایمیل شده و از او خواسته خواهد شد که به سایت رجوع کند و جواب سوال شما را بدهد. شما می توانید از همین قسمت سوالات بعدی خود را مطرح نمایید.
برای سوال از فروشنده این کالا وارد حساب کاربری خود شوید.
اگر حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید.

کالاهای مشابه