شماره کالا: 6852086
  اشتراک
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعیکابل DVI

1.5 متر

وضعیت کالا:
نو (آکبند)
خرید   عدد از ۲۰ عدد به قیمت ۱۶,۰۰۰   تومان  

فروشنده این کالا


تعداد بازدید از صفحه : ۳۹


نوع کابل کابل DVI

درگاه DVI چیست و چه کاربردی دارد؟

کلمه DVI به معنای چیست؟

درگاه DVI مخفف کلمه Digital Visual Interface به معنای “رابط دیجیتالی بصری” است. این درگاه در سال 1999 توسط DDWG (مخفف Digital Display Working Group)  طراحی شد و به سرعت جایگزین استاندارد VGA شد.

درگاه DVI چیست؟

این درگاه برای اتصال یک منبع ویدئوای نظیر کارت‌های گرافیک به یک منبع پخش کننده مانند مانیتورها ساخته شده است.

درگاه دی وی آی وظیفه دارد تا سیگنال‌های آنالوگ دریافتی را به سیگنال‌های دیجیتالی تبدیل کند. همچنین میتواند یه عنوان یک درگاه برای تک سیگنال‌های آنالوگ نیز مورد استفاده قرار گیرد. این بدان معناست که از این پورت می‌توان برای سیگنال‌های دیجیتالی و آنالوگ (به صورت مجزا) استفاده کرد. به همین دلیل دیگر نیازی به وجود یک رابط VGA برای سیگنال‌های آنالوگ نیست.

حداکثر رزولیشن (Resolution) پشتیبانی شده (در حالت دابل لینک) برای درگاه دی وی آی، 2560 در 1600 پیکسل (2560*1600 px) است. که پیشرفت قابل ملاحظه‌ ای نسبت به VGA دارد.

درحال حاضر اگرچه درگاه DVI جایگزین درگاه VGA شده و تقریبا رایج ترین درگاه برای ارتباط سیگنال های ویدئوای است، اما درگاه HDMI که یک پورت جدید است، مزیت‌ها و قابلیت‌های زیادی دارد که در مقایسه با DVI فوق العاده است.

درگاه DVI چه کاربردی دارد؟

همان‌طور که گفته شد، وظیفه این درگاه انتقال داده‌های تصویری به صورت دیجیتال از یک منبع ویدئوای به دستگاه‌های پخش کننده تصویر نظیر صفحه‌های نمایش (Monitors)، پروژکتورها (Projectors)، برخی از تلوزیون‌ها و … است.

 

انواع درگاه DVI

درگاه DVI انواع مختلفی دارد که طبق نیازهای کاربران طراحی شده اند که عبارت اند از DVI-A ، DVI-D و DVI-I که این درگاه‌ها به جز نوع DVI-A، خود به دو نوع Single Link و Dual Link تقسیم می‌شوند.

در Single link (سینگل لینک – به اختصار SL) تنها یک گروه باس برای ارسال داده وجود دارد و نهایت فرکانس کلاک پیکسل‌ها در آن 165 مگاهرتز (MHz) است که تا 2.75 مگاپیکسل (Megapixel) را در رفرش ریت 60 هرتز ساپورت می‌کند. به عبارت دیگر در نسبت 16:10 در رزولیشن 1920 در 1200 (1200*1920) پیکسل و در نسبت 4:3 در رزولیشن 1915 در 1436 (1436*1915) پیکسل را در کلاک رفرش 60 هرتز پشتیبانی می‌کند.

در Dual link (دابل لینک – به اختصار DL) دو گروه باس برای ارسال داده وجود دارد که نهایت فرکانس کلاک پیکسل‌ها را دوبرابر یعنی 330 مگاهرتز کرده و به این ترتیب پهنای باند انتقال داده دو برابر می‌شود که می‌تواند تا حداکثر 5.5 مگاپیکسل را در رفرش ریت 60 هرتز ساپورت کند. به عبارت دیگر می‌تواند تا 2560 در 1600 (1600*2560) پیکسل را در رفرش ریت 60 هرتز پشتیبانی کند.

رفرش ریت (Refresh Rate) که واحد آن هرتز (Hz) است، تعداد دفعاتی که یک مانیتور صفحه نمایش اش را در یک ثانیه به صورت کامل تازه یا رفرش می‌کند. به عبارت بهتر، هرچه این نرخ بیشتر باشد، در مانیتور تصاویر روان تری خواهیم دید. برای مثال، زمانی که رفرش ریت 60 Hz است، در هر ثانیه ما 60 تصویر را در مانیتور خواهیم دید. البته به این معنا نیست که 60 تصویر جداگانه را خواهیم دید، چون ممکن است فریم‌ها توسط بازی، فیلم یا برنامه محدود شده باشند. مقدار 60 هرتز و پایین تر معمولاً برای چشم انسان به دلیل این که بین تصاویر وقفه‌هایی قابل مشاهده است، ضرر دارد از طرفی رفرش ریت زیاد (مثلا 120 هرتز) نیز می‌تواند کیفیت نهایی که ما آن را درک می‌کنیم را نیز به دلیل روان بودن بیش از حد کاهش دهد.

 
سوال شما به فروشنده ایمیل شده و از او خواسته خواهد شد که به سایت رجوع کند و جواب سوال شما را بدهد. شما می توانید از همین قسمت سوالات بعدی خود را مطرح نمایید.
برای سوال از فروشنده این کالا وارد حساب کاربری خود شوید.
اگر حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید.

  کالاهای مشابه

کالای مشابه دیگری وجود ندارد