تعدادی از کالاهای مشابه که در سایت موجود است

شماره کالا: 2072172
  اشتراک
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
  • اشتراک گذاری در تلگرام
  • اشتراک گذاری در توییتر
  • اشتراک گذاری در فیسبوک
  • اشتراک گذاری در گوگل پلاس
کالا فروخته شده است

ساعت اتوماتیک SEIKO 5 (سیکو 5) اصل ژاپن کد 2

نو (آکبند) - ضدآب - پشت شیشه - صفحه بسیار زیبا و کمیاب (فروشگاه تبریز واچ)


وضعیت کالا:

نو (آکبند)


آخرین فروش این کالا به قیمت 420,000 تومان در تاریخ 1395/12/20 انجام شده است.


کالا به صورت خرید عادی به فروش رسیده است.


برای مشاهده کالاهای مشابه در حال فروش به پایین صفحه مراجعه کنید.
فروشنده این کالا


نام کاربری: farhad1980 314


گزارش تخلف


اصالت ساعت اورجینال - Original
جنسیت مردانه
نوع عقربه ای
شرکت سازنده SEIKO
تکنولوژی ساخت اتوماتیک
فرم صفحه گرد
جنس بند فلزی
رنگ صفحه سفید
جنس بدنه فلز
جعبه دارد

 مشخصات بیشتر کالا

ساعت SEIKO 5
مدل : SNK369J1
اتوماتیک
ضد آب
اصل ژاپن
21 جواهر
پشت شیشه
دو تقویم (روز هفته بصورت انگلیسی و عربی)
دارای عقربه‌های شب‌نمای قوی (مطابق عکس) که در تمام طول شب قابل رؤیت است.
با جعبه اصلی
دقت خوب


طبق دفترچه راهنما، در صورتی که فنر ساعت بطور کامل کوک شود کمی بیش از 40 ساعت در حال سکون، کار خواهد کرد. کوک شدن فنر به میزان تحرک دست بستگی دارد که شاید در عرض 10 دقیقه کاملاً کوک شود یا چند ساعت طول بکشد ولی عموماً اگر روزانه چند ساعت دستتان باشد کاملاً کوک شده و وقتی شب از دستتان باز می‌کنید انرژی لازم برای ادامه کار تا فردا را دارد.

***********************************

انواع ساعت از لحاظ نیروی محرکه:

1- ساعتهای مکانیکی یا  Mechanical Movement

2- ساعتهای کوارتز یا Quartz


1- ساعتهای مکانیکی یا  Mechanical Movement :

ساعتهای مکانیکی به سه دسته تقسیم می‌شود:

ساعتهای کوکی   ساعتهای اتوماتیک   ساعتهای اتوماتیک-کوکی

در ساعتهای کوکی نیروی محرکه ساعت بصورت مکانیکی تأمین می‌شود. بدین صورت که با کوک کردن ساعت (بوسیله دسته کوک) نیروی لازم در یک فنر جمع می‌شود و سپس به تدریج این نیرو از فنر آزاد شده و توسط چرخدنده‌ها به عقربه‌ها منتقل شده و آنها را می‌چرخاند. معمولاً وقتی فنر ساعت بصورت کامل کوک می‌شود  کمی بیشتر از 40 ساعت کار کرده سپس می‌خوابد که شما باید در طول این مدت دوباره آنرا کوک کنید.

ساعتهای اتوماتیک دقیقاً همین مکانیزم را دارند با این تفاوت که لازم نیست آنرا کوک کنید چون یک وزنه بصورت قطاع دایره در داخل ساعت قرار گرفته که وقتی ساعت را به دستتان بسته‌اید با کوچکترین حرکت دست، این وزنه به حرکت در آمده و به تدریج فنر را کوک می‌کند. به این ترتیب پس از چند دقیقه یا چند ساعت، بسته به میزان تحرک دست، فنر بطور کامل کوک می‌شود. در این صورت اگر ساعت را از دستتان باز کنید و روی میز بصورت ساکن قرار دهید کمی بیشتر از 40 ساعت کار خواهد کرد. من چند نوع ساعت اتوماتیک از جمله سواچ ، اورینت و سیکو را که خوابیده بودند با دستم بطور پیوسته حرکت داده ام و متوجه شده‌ام که تقریباً پس از پنج دقیقه بطور کامل کوک شده‌اند.

اما نوع سوم این ساعتها که اتوماتیک-کوکی هستند ترکیبی از دو حالت فوق بوده یعنی شما می‌توانید هم ساعت را کوک کنید و هم اینکه وقتی به دستتان بستید بطور اتوماتیک کوک شود و معمولاً اگر ساعت را چندین ساعت به دستتان می‌بندید  نیازی به کوک کردن ندارد.

نکته 1 : تنظیم ساعت و تاریخ در ساعتهای عقربه‌ای
اولاً : برای تنظیم تاریخ در ساعتهای عقربه‌ای باید دقت کنید که تاریخ در ساعت 12 شب عوض شود نه 12 ظهر.
ثانیاً : برای تنظیم ساعت، عقربه‌ها را بطور معکوس حرکت ندهید چون باعث خرابی دنده‌ها خواهید شد.
ثالثاً : موقع تنظیم تاریخ، حتماً توجه کنید که عقربه‌ها در محدوده ساعت 9 بعد از ظهر تا 4 صبح نباشند چون تغییر تاریخ بصورت مکانیکی و تدریجی و توسط چرخدنده‌ها بوده و در بازه زمانی فوق شروع و خاتمه می یابد، اگر در این محدوده اقدام به تنظیم کنید احتمالاً در ساعت 12 شب که تاریخ عوض می شود، عوض نخواهد شد و از آن بدتر اینکه در بعضی مدلها احتمال شکستن دنده‌ها و خرابی ساعت وجود دارد.
 حالا بهترین و سریعترین راه اینست که اول پیچ تنظیم را دو مرحله بیرون بکشید. عقربه‌ها را حرکت داده و روی ساعت 6 نگهدارید. حالا پیچ تنظیم را یک مرحله به داخل فشار دهید. تاریخ و روز هفته را به یک روز قبل از تاریخ امروزتنظیم کنید. حالا پیچ تنظیم را بیرون کشیده و عقربه‌ها را حرکت دهید تا به ساعت 12 رسیده و از آن رد شوید. اگر تاریخ عوض شد یعنی 12 شب بوده حالا عقربه‌ها را تا رسیدن به ساعت مورد نظر حرکت دهید اما اگر تاریخ در ساعت 12 عوض نشد آنقدر حرکت دهید تا دوباره به ساعت 12 رسیده و از آن رد شوید تا تاریخ عوض شود و سپس تا رسیدن به ساعت مورد نظر ادامه داده و پس از آن پیچ تنظیم را کاملاً به داخل فشار دهید.

نکته 2 :‍ در ساعتهای کوکی روش کوک کردن ساعت بدین صورت است که دسته کوک (همان پیچ تنظیم عقربه‌ها) را وقتی در داخل قرار گرفته به جلو می‌چرخانید. وقتی دسته کوک را به عقب می چرخانید احساس خواهید کرد که بصورت هرز می‌چرخد. اما نکته مهم این که چند دور باید دسته کوک را بچرخانیم؟ این میزان در ساعتهای کوکی با ساعتهای اتوماتیک و کوکی متفاوت است. حتی صدای کوک شدن نیز در آنها متفاوت است. وقتی دسته کوک را می چرخانید احساس می‌کنید که بتدریج سفت می‌شود. در ساعتهای کوکی وقتی فنر بطور کامل کوک شد دسته کوک دیگر حرکت نکرده و متوقف می‌شود و اگر فشار زیادی وارد کنید احتمالاً باعث خرابی ساعت خواهید شد. بهتر است تعداد دور لازم برای کوک شدن کامل را بصورت تجربی در ساعت خود بدست آورید تا قبل از رسیدن به آن نقطه، کوک کردن را متوقف کنید. اما در ساعتهای اتوماتیک-کوکی مسأله متفاوت است. در اینجا وقتی بصورت دستی کوک می‌کنید، وقتی کوک کامل شد اگر دسته کوک را بچرخانید باز هم حرکت کرده و متوقف نخواهد شد اما آسیبی به ساعت نخواهید رسید چون دسته کوک دیگر فنر را کوک نکرده و بصورت هرز خواهد چرخید.

نکته 3 : ساعتهای مکانیکی به لحاظ ساختارشان، دقت کمتری نسبت به ساعتهای کوارتز دارند و بسته به میزان کوک، ارتعاشات شدید دست(مثلاً در موتور سواری) ، جهت قرارگرفتن روی دست یا روی میز، دمای بسیار بالا یا بسیار پایین و میدانهای مغناطیسی بسیار قوی، ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه در روز عقب/جلو بروند و این یک عیب برای ساعتهای مکانیکی محسوب می‌شود. طبق دفترچه راهنما می‌توان این ساعتها را در ورزشهای سبک مثل گلف استفاده کرد اما در ورزشهای بسیار سنگین احتمال آسیب دیدگی وجود دارد(مگر اینکه عنوان ضد ضربه ذکر گردد). ضمناً نباید در محیطهای مغناطیسی بسیار قوی بمدت بسیار طولانی قرار گیرند(مگر اینکه عنوان ضد مغناطیس ذکر گردد) چون اجزای ساعت خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و عملکرد آن مختل می‌شود اما اگر بصورت لحظه‌ای باشد فقط ممکن است ساعت سریعتر یا کندتر حرکت کند که با دور شدن از مغناطیس به حالت اول برمی‌گردد. اما بخاطر جذابیت و محبوبیت این نوع ساعتها برای علاقمندان ساعت، بر روی دقت آنها کار شده و ساعتهای جدید نسبت به قدیمی‌ها دقیق‌تر و تاثیر عوامل فوق(ضربه و مغناطیس و ...) کمتر شده است و در برخی انواع  جدید ساعتهای مکانیکی که قیمت بسیار بالایی دارند میزان دقت، تنها چند ثانیه در روز است. این ساعتها اگر بیش از حد عقب/جلو بروند با باز کردن پشت ساعت و تنظیم محل مربوطه می‌توان آنها را تا دقت قابل قبول تنظیم کرد.

نکته 4 : در یاتاقانهای مربوط به چرخدنده‌ها برای جلوگیری از ساییدگی از سنگهای قیمتی مثل یاقوت استفاده می‌شود که به رنگ قرمز هستند و تعداد این سنگها را معمولا در صفحه ساعت یا پشت ساعت و داخل ساعت می‌نویسند. (منظور از 21 جواهر همین است)

مثلاً 17 JEWELS یا 21 JEWELS  یا 23 JEWELS

اما مزیت ساعتهای مکانیکی اینست که در صورت مراقبت از ضربه بسیار شدید، می‌توانید سالهای سال از آنها استفاده کنید بدون اینکه نیاز به تعویض باتری داشته باشید.

با اینکه با پیشرفت تکنولوژی، ساعتهای کوارتز با دقت بسیار بهتر و امکانات بالاتر ساخته شده‌اند اما بخاطر جذابیت ساعتهای مکانیکی، همچنان ساخت آنها ادامه داشته و با قیمتهای بسیار بالا برای علاقمندان عرضه می‌شوند. با توجه به اینکه موتور این ساعتها دیدنی و جالب هستند اخیراً این ساعتها را بصورت اسکلتون (قلب باز) می‌سازند که موتور ساعت از جلو یا پشت یا از هردو طرف ساعت قابل مشاهده می‌باشد.


2- ساعتهای کوارتز یا Quartz

این ساعتها که توسط شرکت سیکو اختراع شده‌اند نیروی محرکه را از انرژی الکتریکی که توسط منابعی مثل باتری  یا نور خورشید و محیط تأمین می‌شود بدست می‌آورند. در این ساعتها تعدادی چرخدنده و چیزی شبیه الکتروموتور وجود دارد که با فرمان کوارتز در هر ثانیه یک دور چرخیده و باعث حرکت عقربه‌ها می‌شود.

این ساعتها عموماً انرژی لازم را از باتری بدست می‌آورند و معمولاً پس از 2 یا 3 سال باید باتری را تعویض کرد. در ساعتهای جدید شرکت کاسیو عمر باتری به 10 سال نیز می‌رسد.

نکته 1 : ساعتهای دیجیتالی یا کامپیوتری نیز جزو ساعتهای کوارتز هستند.

نکته 2: این ساعتها نسبت به ساعتهای مکانیکی دقت بسیار بهتری دارند و در ساعتهای گرانقیمت سیکو میزان انحراف فقط 10 ثانیه در سال است. اما در ساعتهای کوارتز معمولی در محدوده 30±  ثانیه در ماه می‌باشد. اما برخلاف ساعتهای مکانیکی دقت این ساعتها قابل تنظیم نیست.

نکته 3 : از حرکت عقربه ثانیه شمار می‌توان فهمید که ساعت کوارتز است یا مکانیکی. در ساعتهای کوارتز عقربه ثانیه‌شمار در هر ثانیه یک پرش انجام می دهد اما در ساعتهای مکانیکی عقربه ثانیه‌شمار بصورت تقریباً پیوسته حرکت می‌کند.

این مطالب برای اولین بار در ایسام و با نام کاربری من منتشر شده و کپی کردن این مطالب بدون اجازه، خلاف ادب و انسانیت می باشد.

***********************************

ارسال با پست سفارشی


فروشگاه تبریز واچ

http://tabrizwatch.esam.irاین کالا به فروش رسیده است. برای مشاهده کالاهای مشابه که در حال فروش هستند می توانید از طریق لیست انتهای صفحه بر روی کالای مورد نظر کلیک نمایید.

در صورتی که از فروشنده این کالا سوال دارید با کلیک بر روی این لینک پیام خود را به او ارسال نمایید.

کالاهای مشابه