شماره کالا: 2002293
  اشتراک
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعیکشکول (کوک) اصل

کشکول اصل.کهنه.دست‌خوره.مخراجکاری (نقره‌کوب).اصیل.مناسب برای کولکسیونرها.

وضعیت کالا:
کالای استفاده شده (دست دوم)
  قیمت: ۱۸۵,۰۰۰   تومان  

یا
فروشنده این کالا


تعداد بازدید از صفحه : ۲۷۹

مشخصات کالا
33 تعداد دانه
1300-1356 هجری شمسی قدمت
چوب جنس دانه

از فروشگاه بنده دید بفرمایید!

 

نام: کوک یا کشکول اصل

ابعاد دانه‌ها(میلیمتر): متوسط 18*10

تعداد دانه‌ها: 33

وزن تسبیح(گرم): 32.6

طول تسبیح(سانتیمتر): 25

شرح و خواص این نوع تسبیح:

تسبیح کشکول از آن دسته تسبیح‌ها خاص می‌باشد که از دیرباز در کشور عزیزمان ایران، مورد توجه قشر خاصی بوده است. اشخاصی که حاضر بوده‌اند برای یک تسبیح کشکول اصل قیمت‌های سرسام آوری پرداخت کنند که امروزه داستانهایی از حاتم‌بخشی‌های آنان می‌شنویم.

دلیل محبوبیت کشکول را شاید بتوان به حس ولایت‌مداری مردم پاک سرزمین پاک ایران مربوط دانست. چرا که کشکول دراویش(عکس پنجم) از دیرباز هم‌نوای اشعاری در مدح و ثنای مولای متقیان، امیرمومنان حضرت علی علیه‌السلام بوده است. آن طور که به گوش حقیر رسیده است تسبیح‌های کشکول در قدیم از کشکول دراویش ساخته و پرداخته می‌شد. اما بعد از چوبی که کشکول ساخته می‌شد، تسبیح کشکول هم ساخته شد و اینگونه شد که یک تسبیح، نام کشکول به خود گرفت.

چوب کشکول در مناطق خاصی از جهان، از جمله بخش‌های از هند و مصر یافت می‌شود و متعلق به درختی با نام" کوکو دومر" می‌باشد که یکی از عمده صادرات آن مناطق به حساب می‌آید چرا که به دلیل کمیاب بودن، ارزش ریالی فراوان دارد.

متاسفانه بسیار شاهد بوده‌ام که تسبیح‌های چوبی خاصی که امروزه در مکان‌هات مختلف یافت می‌شود، با نام کشکول به مشتری بی‌اطلاع فروخته می‌شود! در حالی که در واقع آنها تنها تسبیح‌ها چوبی زیبایی هستند که ارزششان بسته با زحمتی که رویشان کشیده شده است. نه چوب کوک! چرا که چوب معمولی می‌باشند.

لینک زیر فیلم تولید این نوع تسبیح‌ها را در ایران نشان می‌دهد:

 

تولید تسبیح چوبی

 

شناخت تسبیح کشکول کار ساده‌ای نیست. و نیاز به زمان و تجربه دارد. ولی برای عزیزانی که مشتاق به دانستن هستند عرص می‌کنم که تسبیح کشکول رایحه‌ای شبیه به بوی نارگیل البته مختصرتر دارد. اما نشانه‌ی اصلی تسبیح کشکول آن است که به مرور سالها، چول قهو‌ه‌ای آن به رنگ سیاه ملایم و بسیار دلنشینی بدل می‌شود که هم نشانه‌ی اصالت تسبیح و گویای قدمت آن است.

 

تسبیح حقیر کشکول می‌باشد و مرور سالیان رنگ آن را تغییر داده و به پختگی کامل رسیده است. در برخی نقاط که میخ نقره موجود نیست، در حفره‌ی آن می‌توان رنگ قهوه‌ای لایه‌های زیرین چوب را تشخیص داد. در گوشه‌ای از یک دانه(عکس چهارم) هم پریدگی مختصری دیده می‌شود که در آن هم نشانه‌ی کوک بود تسبیح ملاحظه می‌شود.

تسبیح بینهایت زیبا و روان است. میخ‌ها(ی نقره) به طور عمیق و اصولی کار شده‌اند و سطحی و قابل کنده شدن نیستند.

 باشد که مورد پسند عزیزان قرار گرفته از داشتن آن نهایت حض را ببرند. انشالله...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
 
سوال شما به فروشنده ایمیل شده و از او خواسته خواهد شد که به سایت رجوع کند و جواب سوال شما را بدهد. شما می توانید از همین قسمت سوالات بعدی خود را مطرح نمایید.
برای سوال از فروشنده این کالا وارد حساب کاربری خود شوید.
اگر حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید.
  کالاهای مشابه

سایر کالاهای مشابه ›› کالای مشابه دیگری وجود ندارد