این کالا در حال حاضر موجود نیست.
جهت اطلاع از موجودی کالا، سوال خود را از فروشنده در قسمت سوال از فروشنده بپرسید.


بذر سنجد تلخ یا خولان

10 عدد بذر وارداتی سنجد تلخ یا خولان

وضعیت کالا:
نو (غیر آکبند)
خرید   عدد از ۵ عدد به قیمت ۳,۵۰۰   تومان  

شماره کالا: 1770953
  اشتراک
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

فروشنده این کالا


تعداد بازدید از صفحه : ۳۸۵

مشخصات کالا
فروش انواع بذر وارداتی گل و میوه..

از فروشگاه ما دیدن فرمایید
seedshop.esam.ir

هدیه:با خرید 4 بسته بذر,یک بسته بذر هدیه بگیرید
با خرید چند محصول,فقط یک هزینه پستی پرداخت کنید

ارسال رایگان در صورت خرید بالای 50,000 تومان
بیست درصد تخفبف در صورت خرید بالای 100,000 تومان

توجه:خریدهای کمتر از 5000 تومان فرستاده نمیشود


ارزان بودن بذر ها دلیل بر کیفیت پایین انها نیست..ما وارد کننده بذر هستیم..به همین دلیل با قیمت پایین تری این بذر ها را عرضه میکنیم

جنس تمام بذر ها عالی میباشد

به فارسی بطور کلی سنجد تلخ ولی در مناطق گوناگون ایران دارای نام‌های محلی است، در کردستان آن‌را «سرین چک»، در آذربایجان «ایده- ایکده» در اطراف تهران «پستانک» و در اصفهان «غبیده بادام» گفته می‌شود. در کتب سنتی با نام‌های «چوب‌دانه، نُقد، بُل» نام‌برده شده‌است. این درخت را می‌توان با انبوه فراوان در شهرستان های جنوب خراسان و قهستان و منطقه اقلید دید.

سنجد تلخ یا خولان از گیاهان ایران تورانی میباشد. و از گونه‌های ضروری برای جنگل‌کاری اولیه در مناطق خشک و نیمه خشک است و یکی از گونه‌های پیش‌آهنگ ارزشمند از نظر تثبیت کنندگی ازت برای خاک می‌باشد . ریشههای گسترده آن برای جذب آب ، حفاظت خاک و برای تثبیت ماسه‌های روان بکار می‌رود سنجد تلخ گونه‌ای درختچه خزان کننده مقاوم به سرما، خشکی و محیط‌های کم پوشش می‌باشد. در برگ، میوه و ریشه این گیاه آلکالوئید وجود دارد که سمی است.

خصوصیات گیاهشناسی :

سنجد تلخ با نام علمی Hippophae rhamnoides از خانواده Eleagnacea تحت نام کام، کهام، چالی و با نام انگلیسی  Sea buckthornشناخته می‌شود .

سنجد تلخ درختچه‌ای است کوچک خاردار ،با شاخههای خاکستری  که به ارتفاع 3 - 1 متر  به حالت وحشی در زمینهای آهکی و در آب و هوای معتدل میروید ، دارای  برگهایی که سطح فوقانی پهنک آنها به رنگ سبز خاکستری و سطح تحتانی  نقره فام ( پشت برگ ) و پوشیده از فلس ‌های مایل به خرمایی است، وبدون دمبرگ، پهنک برگ فاقد دندانه ، برگ باریک ، دراز به طول 4 3 سانتی متر و عرض 7 5 میلی متر . گلها دو جنسی که گلهای نر بدون پایک وگلهای ماده پایک دار به رنگ مایل به سبز است که در فصل بهار ظاهر میشوند . گونه‌ای درختچه خزان کننده مقاوم به سرما، خشکی می‌باشد.

میوهاش تخم مرغی شکل کوچک ، سته خوراکی است با مزه تقریباً ترش، شیرین و کمی گس به شکل بیضوی، گوشتدار، شبیه زیتون قرمزگوشتی ، به رنگ حنایی نارنجی است، . سنجد از نظر غذایی کم‌کالری و طبیعت آن سرد و خشک و یبوست‌آور است، چون میوه این درختچه دارای مقدار زیادی ویتامین c میباشد در مداوای بیماریهای ناشی از کمبود ویتامین  c داروی بسیار مفیدی است لذا کشت و پرورش آن معمول است .


مناطق پراکنش :

اروپا، آسیای غربی، ارتفاعات هیمالیا می‌روید. پراکندگی آن در ایران محدود به مناطق آذربایجان، ارتفاعات البرز، طالقان و کرج تا ارتاعات 2000متری رویش دارد. (میرحیدر،ح 1375)

قسمت مورد استفاده :

اندام هوایی ، میوه و ریشه گیاه

ترکیبات شمیایی :

میوه سنجد تلخ منبع غنی از ویتامین c  و اسکوربیک اسید و دی هیدرواسکوربیک اسید، اسیدبوتریک است ، میوه رسیده آن سرشار از کاروتن و ویتامین B1  میباشد، از میوه آن در حدود 2درصد چربی به رنگ قرمز دارد که بو و طعم نا مطبوعی به میوه میدهد ، میوه دارای اسید مالیک فراوان، مانیت و کوئرستین میباشد، در تخمهای آن حدود 13 12 درصد از روغن زردی که به کندی خشک میشود وجود دارد ، به علاوه در تخم آن دو ماده رنگی بنام زآکسانتین و کاروتن یافت میشود. پوست آن دارای حدود 3درصد از یک نوع ماده چرب زرد رنگ ، آلکالوئید وکاروتن و گلیکوزیدی به نام کرستین میباشد . در برگها وشاخههای آن 5 تا 4 درصد تانن یافت میشود و در برگهای آن کاروتن ، ویتامین c وجود دارد ،وجود ماده همنین در گرههای ریشه آن گزارش شده است، مواد موثره در این گیاه دید چشم را تقویت نموده ،خواص آنتی اسکلروتیک موجود در این گیاه روند پیری را کند نموده و مقاومت بدن را در برابر تشعشعات بالا میبرد .خواص درمانی :

میوه تازه و خام میوه سنجد تلخ در طب سنتی به عنوان درمان کننده بیماری‌های ریوی، رفع التهابات جلدی، رفع عوارض ناشی از کمبود ویتامین c، اثرات ضد میکروبی ، ضد کرم می‌باشد. پوست و برگ این درختچه به عنوان قابض و تونیک توصیه شده است، دانه اش اثر ملین دارد .

سنجد تلخ از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنت گرم وخشک است و از نظر خواص معتقدند که باز کننده گرفتگیها و مسهل بلغم و زرد آب است و برای استسقا نافع میباشد که معمولآ برای موارد فوق اطباء ریشه گیاه را استفاده میکنند، ریشه آن قوی دارای آلکالوئید و پر از شیره تلخی است که اثر دارویی دارد .

در ریشه این گیاه آلکالوئید وجود دارد و سمی است ولی در سوریه بنام غاسول رومی به جای صابون نیز استفاده می‌شود. در طب سنتی چین و شوروی سابق برای التهاب دهان، زخم معده، آسیب‌های حاصل از تشعشع و سوختگی کاربرد دارد. خاصیت ضد باکتریایی و آنتی اکسیدان در بذور این گیاه تایید شده است . متانول میوه و برگ این گیاه نیز خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و جلوگیری از نکروز سلولی می‌نماید. برگ سنجد تلخ از عامل صدمات جدی به کبد که همان تتراکلوراید کربن (CC14) جلوگیری می‌کند تتراکلراید کربن یکی از عوامل اصلی در ایجاد صدمات کبدی است که برگ سنجد تلخ با داشتن خواص حفاظتی بهترین درمان برای این اختلال است.

برگ و شاخه‌ها در درمان ورم روده ای بکار می‌رود. پس از مقایسه با کروماتوگرام مواد اتانولیک مستخرجه از ریشه و بذر سنجد تلخ نسبت به ساقه و برگ بهتر است با همزیستی اکتینومیست نیتروژن را تثبیت می‌کند، در صنایع آرایشی، شکلات سازی، نوشیدنی و مرباسازی بکار می‌رود. روغن میوه و بذر سنجد تلخ دارای مواد مختلفی نظیر ویتامینهای محلول در چربی نظیر E و اسیداسکوربیک یا C و کاروتن و سایر مواد فیتوشیمیایی دارد. روغن بذر از روغن میوه برای زخم معده مفیدتر گزارش شده است. برای بیماری‌های قلبی عروقی کاربرد دارد.

در طب سنتی چین و شوروی سابق برای التهاب دهان، زخم معده، آسیب‌های حاصل از تشعشع و سوختگی کاربرد دارد. خاصیت ضد باکتریایی و آنتی اکسیدان از بذور این گیاه تایید شده است. متانول میوه و برگ این گیاه نیز خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و جلوگیری از نکروز سلولی می‌نماید. اخیراٌ در آمریکا، ژاپن و فنلاند طرفداران زیادی پیدا کرده است برداشت میوه در پایان سپتامبر مواد شیمیایی مفید گیاه را بهتر حفظ می نماید

برگ و شاخه ها در درمان ورم رودهای بکار می‌رود.

سنجد تلخ در صنایع آرایشی، شکلات سازی، نوشیدنی و مرباسازی بکار می رود. روغن میوه و بذر سنجد تلخ دارای مواد مختلفی نظیر ویتامین‌های محلول در چربی نظیر E و اسیداسکوربیک یا C و کاروتن و سایر مواد فیتوشیمیایی دارد.

روغن بذر سنجد تلخ از روغن میوه برای زخم معده مفیدتر گزارش شده است و برای بیماری‌های قلبی عروقی کاربرد دارد .

فلاونوئیدها از آنتی اکسیدان‌های طبیعی موجود در سنجد تلخ از تجمع پلاکت‌های خون جلوگیری می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد، التهاب را کاهش داده و از رشد و گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

گلدهی :

این گیاه در اردیبهشت خرداد گلدهی داشته و میوه های آنرا در آبان ماه جمع آوری میکنند


سوال شما به فروشنده ایمیل شده و از او خواسته خواهد شد که به سایت رجوع کند و جواب سوال شما را بدهد. شما می توانید از همین قسمت سوالات بعدی خود را مطرح نمایید.
برای سوال از فروشنده این کالا وارد حساب کاربری خود شوید.
اگر حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید.
  کالاهای مشابه

سایر کالاهای مشابه ›› کالای مشابه دیگری وجود ندارد