سکه یادبود استاد Reza Arham Sadr

بنیانگذار مکتب کمدی انتقادی در تئاتر ایران «شکرپاره اصفهان»

وضعیت کالا:
کالای استفاده شده (دست دوم)
  قیمت: ۵۰,۰۰۰   تومان  

شماره کالا: 1640344
  اشتراک
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

فروشنده این کالا


تعداد بازدید از صفحه : ۶۸۱

مشخصات کالا

زندگی[ویرایش]

ارحام صدر در 12 اردیبهشت 1302 در محله پاقلعه اصفهان به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در اصفهان گذراند و سپس وارد کالج انگلیسی این شهر شد. این کالج بعدها تبدیل به دبیرستان ادب گردید. پس از پایان تحصیلات فنی به خوزستان رفت و پس از یادگیری مهارت‌های فنی در آنجا مشغول به کار گردید. در آن زمان در شرایطی که خود را برای ادامه تحصیل در انگلستان آماده می‌کرد به دلیل بیماری مزمن مالاریا از ادامه فعالیت در خوزستان بازماند و به اصفهان مراجعت نمود و دیپلم بازرگانی را از دبیرستان ادب و دیپلم ادبی را از «دبیرستان صارمیه» دریافت نمود. وی در سال 1326 به استخدام بیمه ایران در آمد و به طور همزمان مدرک کارشناسی را در رشته فلسفه و امور تربیتی از دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان دریافت نمود.

وی برای اولین بار در دوران دبیرستان روی صحنه رفت. در جشن سالانه دبیرستان ادب معمولاً سه شب نمایش برای معلمان و والدین و بزرگان شهر اجرا می‌گردید ولی در زمان حضور ارحام صدر به دلیل استقبال از آن نمایش که «رفیق ناجنس» نام داشت، تا هفت شب بلیت فروخته شد.

در سال 1327، ناصر فرهمند اولین تئاتر حرفه‌ای را در اصفهان تأسیس نمود و از ارحام صدر برای همکاری دعوت نمود. این تئاتر در دروازه دولت اصفهان و ساختمانی که هم اکنون تبدیل به شهرداری شده‌است قرار داشت. تمام تلاش وی آن بود که نمایش کمدی از حالت فکاهی محض خارج شود و به انتقاد از مسائل سیاسی و اجتماعی نیز بپردازد.

پس از مدتی با سرمایه‌گذاری علی صدری (پسر عموی ارحام صدر) «گروه تئاتر سپاهان» شکل گرفت، ولی پس از مدتی ناصر فرهمند همراه گروهی از بازیگران از این گروه جدا شده گروه تئاتر اصفهان را شکل دادند. ارحام صدر به همراه نصرت‌الله وحدت در «گروه تئاتر سپاهان» ماند و با افزوده شدن بازیگران زن به این مجموعه فعالیت گروه به اوج رسید.

پس از مدتی ارحام صدر از این گروه جدا شد و مدیران تئاتر سپاهان سعی کردند همایون و جهانگیر فروهر را جانشین وی نمایند. وی پس از مدتی گروه نمایشی ارحام را در محل «سینما پارس» (مولن روژ) واقع در محله جلفای اصفهان پایه‌گذاری کرد.

شب‌نشینی در جهنم در سال 1336، اولین حضور ارحام صدر در سینما بود. روزی که مهدی میثاقیه برای تماشای نمایش وادنگ به اصفهان آمده بود نسخه‌ای از سناریو را از ارحام صدر گرفت که بعدها تبدیل به فیلم شب‌نشینی در جهنم گردید. در این فیلم ابتدا قرار بود ارحام صدر در نقش حاج جبار ظاهر شود ولی به دلیل ضعف هنر گریم در آن زمان، نقش نوکر حاج جبار را بر عهده گرفت. ارحام صدر در مجموع در هفده فیلم سینمایی و سه مجموعه تلویزیونی بازی کرد.

در باغ رضوان

ساخت هتل عباسی توسط بیمه ایران در زمانی که ارحام صدر مدیر عامل بیمه ایران در استان اصفهان بود محقق شد. ارحام صدر در این باره می‌گوید:

«من آن زمان مدیر بیمه ایران بودم، سرمایه ساخت این هتل سودی بود که بعد از مدتی در بیمه ایران جمع شده بود و قرار بود به مرکز منتقل شود اما من اعتقاد داشتم این پول مردم اصفهان است و بایستی صرف خود شهر شود.»

بعد از انقلاب اسلامی، تئاتر در اصفهان تعطیل شد و پس از احیا تئاتر نیز ارحام صدر تا پایان عمر ممنوع‌التصویر بود و تنها در اواخر عمر از وی برای شرکت در سریال کوچه اقاقیا دعوت به عمل آمد که به دلیل بیماری آن را نپذیرفت.

ارحام صدر تا پایان عمر در اصفهان زندگی کرد. وی در سال 1387 در اصفهان درگذشت و در قطعه نام آوران باغ رضوان به خاک سپرده شد.

وی می‌گوید روزی مقامات دولتی خواستند که مرا به فعالیت هنری در تهران وادار نمایند (از طریق انتقال محل خدمت در بیمه ایران) که در پاسخ شان گفتم:

هر موقع توانستید منارجنبان اصفهان را از کف ببرید و در لاله‌زار کار بگذارید ارحام را هم می‌توانید به آنجا ببرید.

کارهای برجسته[ویرایش]

تئاتر[ویرایش]

  1. «وادنگ»
  2. «من میخوام»
  3. «مست»
  4. «دیوانه»
  5. «شب‌نشینی در جهنم»
  6. «اداره کاریکاتور سازی»

سینما[ویرایش]

سالنامسمتکارگردان
1383مستند «شکرپاره»بازیگرغلامرضا مهیمن
1371نصف جهانبازیگرمرتضی شاملی
1370افسانه شهر لاجوردیبازیگرمحمدعلی نجفی
1366جعفرخان از فرنگ برگشتهبازیگرعلی حاتمی
1353جوجه فُکلیبازیگررضا صفایی
1352اکبر دیلماجبازیگرخسرو پرویزی
1363پریزادبازیگرسیامک یاسمی
1352کی دسته گل به آب داده؟بازیگرنصرت‌الله وحدت
1351مستأجربازیگرآرمان هوسپیان
1351لج و لجبازیبازیگرمهدی رئیس‌فیروز
1351یک اصفهانی در نیویورکبازیگرشاءاله ناظریان
1350مردان خشنبازیگرصابر رهبر
1346جاده زرین سمرقندبازیگرناصر ملک‌مطیعی
1345داماد فراریبازیگراسماعیل ریاحی
1344زن و عروسک‌هایشبازیگراسماعیل ریاحی
1342ستاره‌ای چشمک زدبازیگرمحسن بدیع
1340علی واکسیبازیگرسردار ساگر
1335شب‌نشینی در جهنمبازیگرموشق سروری
ساموئل خاچیکیان
1346مامور0008بازیگرابراهیم باقری

تلویزیون[ویرایش]

سالنامسمتکارگردانتوضیحات
1357علاءالدین و چراغ جادوبازیگرپرویز نوریاین سریال، در میان مردم به «جعفر جنی» معروف بود.[1]
1355تله‌تئاتر «وادنگ»بازیگرناصر کوشاناین نمایش تلویزیونی، از شبکه 1 پخش شد.[2]
1353هزار و یک شببازیگرپرویز نورینویسنده: «پرویز دوایی»
این مجموعه، برخی از داستان‌های «هزار و یک شب» را به زبانی
طنز، به تصویر می‌کشید.[3]
1352خانواده حاج لطف‌اللهبازیگرپرویز نورینویسنده: «مهدی ممیزان»
یک تاجر فرش که با وجود ثروت هنگفت، آدمی بسیار تنگ نظر و
خسیس است، درگیر ماجراهای عجیبی می‌شود. افراد خانواده
برای تصاحب ثروت او، هربار ترفند تازه‌ای به کار می‌برند.[3]

ارسال با پست سفارشی
سوال شما به فروشنده ایمیل شده و از او خواسته خواهد شد که به سایت رجوع کند و جواب سوال شما را بدهد. شما می توانید از همین قسمت سوالات بعدی خود را مطرح نمایید.
برای سوال از فروشنده این کالا وارد حساب کاربری خود شوید.
اگر حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید.
  کالاهای مشابه

سایر کالاهای مشابه ›› کالای مشابه دیگری وجود ندارد